Labai naudinga ir pigu, bet lėtai

Pastaruosius dvidešimt metų praktikuodamas meditaciją atradau, kad mano tylus sėdinėjimas rytais ir vakarais susitelkus į kvėpavimą padeda geriau jaustis, būti atidesniu ir geriau suprasti kitus žmones.

Visų pirma, tyrimais įrodyta, kad meditacijos pratybos padeda atsipalaiduoti. Sumažėja kraujo spaudimas, retėja pulsas, organizmas reikalauja mažiau deguonies. Pavyzdžiui, Kalifornijos universiteto mokslininkai, įskaitant Nobelio premijos laureatę Elizabeth Blackburn nustatė, kad tris mėnesius trunkantis meditacijos praktikavimas veikia baltymą, susijusi su senėjimu – telomerazę. Uolūs meditatoriai pasižymi 30 proc. didesniu telomerazės aktyvumu, tad, galime sakyti, meditacija padeda ilgiau gyventi. Pastebėjau, kad dešimtmečius meditaciją praktikuojančios moterys atrodo jaunesnės už savo bendraamžes. Girdėjau vienuolę iš Korėjos juokaujant, kad meditacijos poveikis veido skaistumui pranoksta bet kokią kosmetiką.

Anot mokslininkų, praktikuojant meditaciją retėja depresijos atvejų, geriau ištveriamas skausmas, rečiau pasitaiko nemiga. Aštuonių savaičių dėmesingumo lavinimo kursas padėjo pacientams sulėtinti ŽIV progresą ir pristabdyti imuninės sistemos nykimą. Mančesterio universiteto tyrėjas Christopheris Brownas tvirtina, kad meditacija tampa vis populiaresnė gydant tokias chroniškas būkles, kaip artrito sukeltas skausmas. Masačusetso universiteto Medicinos mokyklos profesorius Jon Kabat-Zinn nustatė, kad meditacijos pratybos gali keturis kartus paspartinti žvynelinės gijimą.

Meditacija lavina atidumą. Mokslininkai iš Emory universiteto palygino ilgiau nei trejus metus medituojančių ir panašios grupės nepraktikuojančių žmonių smegenis ir kognityvinius gebėjimus. Jie atrado, kad vyresnio amžiaus tyrimo dalyviai buvo ne tokie tikslūs ir lėčiau reaguodavo į įvykius, nei tikėtasi. Tuo tarpu vyresniųjų meditatorių grupėje tokių tendencijų nepastebėta. Naudojant funkcinio magnetinio rezonanso tyrimą nustatyta, kad patyrusių meditatorių smegenyse nebuvo amžiaus nulemto pilkosios masės tankio sumažėjimo.

Į Iraką siunčiamus JAV jūrų pėstininkus aštuonias savaites kasdien po 10 minučių skatino ugdyti dėmesingumą. Tai padėjo kariams pagerinti trumpalaikę atmintį. Trumpalaikė atmintis būtina samprotavimui ir mokymuisi. Google įgyvendino savo darbuotojų meditacijos mokymų programą „Ieškok savo viduje“ („Search Inside Yourself“). Nuo 2007 su dzen meistru Normanu Fisheriu meditaciją praktikavę Google inžinieriai tvirtina išmokę pasiekti daugiau, darydami mažiau. Jie tapo atidesni, ramesni ir lamingesni.

Pats paprasčiausias pratimas, skirtas susikoncentruoti į ramų kvėpavimą, moko tramdyti emocijas sąmoningai įsigilinant į mūsų mąstymo procesus ir keisti požiūrį. Visai nesvarbu, ar mus trukdo mūsų mintys, ar aplinkinis triukšmas – susitelkimas padeda našiau ir kūrybiškiau dirbti. Geriau pažįsti save ir kitus – išmoksti priimti ir atleisti.

Siūlau pačioms tai išbandyti. Nėra jokio užpatentuoto meditacijos metodo. Svarbu, kad tai darytumėte reguliariai. Galite atvykti į Vilniaus Zen centrą (zen.lt) arba nusipirkti knygą apie meditacija, – kad ir  „meditacijos Jamie Oliveriu“ vadinamo  Andy Puddicombe„10-ies mininučių meditacija“ ir bandyti namie. Jei artimiausias dešimt minučių Jūsų netrikdys aplinkiniai, – pradėkite dabar:

Pirma, patogiai atsisėskite tiesia nugara. Ant šlaunų prie pilvo delnu aukštyn padėkite dešiniąją ranką, o ant jos – kairiąją. Abiejų plaštakų nykščių galai liečiasi ties bamba. Akių neužmerkite, žvelkite į grindis. Liežuvį švelniai prispauskite prie priekinių dantų ir viršutinio gomurio, kad nesirinktų seilės.

Antra, pasitelkite diafragminį kvėpavimą. Be pastangų įkvėpkite oro ir leiskite jam be pastangų išeiti. Tada pamažu įtraukite pilvo raumenis, kurie spausdami žarnyną ir keldami diafragmą, padės iškvėpti „iki galo“. Baigę iškvėpimą tiesiog atsipalaiduokite ir leiskite orui laisvai veržtis į plaučius. Nenutrūkstamas iškvėpimas turi būti dvigubai ilgesnis už įkvėpimą. Pilvo raumenų spaudimas žarnynui kuria natūralią nejautrą.

Trečia, stebėkite savo kvėpavimą ir skaičiuokite įkvėpimus ir iškvėpimus iki 10. Nevykite kylančių minčių, bet ir nesistenkite jų rutulioti vis kreipdami savo dėmesį į kvėpavimą ir jo skaičiavimą. Vėl ir vėl sugrįžkite prie skaičiuotės iki 10. Tolydžio galite paklausti savęs „Kas kvėpuoja?“ arba „Kas aš?“

Paskelbta Rytis.

Comments are closed.